Irak`ın 15 milyar dolarlık enerji ihalesi nasıl değişti?

ABD yönetiminin, Irak`ın Siemens`e vermeyi planladığı 15 milyar dolarlık elektrik santrali ihalesine son anda müdahale ederek, ihalenin General Electric firmasına verilmesini sağladığı iddia edildi.

19 Ekim 2018 Cuma 12:15

Amerikan medyasında yer alan ve adı açıklanmayan üst düzey yetkililere  dayandırılan haberlerde, Donald Trump yönetiminin Irak'ın enerji ihalesine son  anda müdahale ettiği belirtildi.

Alman Siemens şirketi, gelecek 4 yılda Irak'ta 11 gigavatlık elektrik  depolama kapasitesi için elektrik santralleri inşa etmek üzere Bağdat yönetimiyle  yürüttüğü görüşmeleri eylül ayında sonuçlandırmak üzereydi.

Bu görüşmelerden haberdar olan Donald Trump yönetiminin son anda  müdahalede bulunarak, 15 milyar dolar değerindeki ihalenin Siemens'e verilmemesi  konusunda Irak hükümetini ikna ettiği ve Bağdat yönetiminin Amerikan General  Electric ile anlaşma yapması için baskı uyguladığı ileri sürüldü.

"ABD-IRAK İLİŞKİLERİ RİSKE GİRER"

Söz konusu haberlerde ABD'li yetkililer, "Siemens ile anlaşma yapması  durumunda ABD-Irak ilişkilerinin riske gireceği" konusunda Irak Başbakanı Haydar  el-İbadi'ye uyarıda bulunulduğunu, bunun üzerine Irak'ın pazartesi günü General  Electric ile mutabakat imzaladığını ifade etti.

Ayrıca, enerji alanında Irak'ı İran'a bağımlı olmaktan kurtarmak için  ABD ile Irak arasında "Irak enerji sektörünün inşaası" konusunda da bir mutabakat  imzalandığı kaydedildi.

Alman teknoloji şirketi Siemens AG Başkanı ve Üst Yöneticisi Joe  Kaeser, geçen ay Bağdat'ta İbadi ile görüşmüş ve Irak yönetimiyle iyi niyet  mutabakatı imzalamıştı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ