Yunanistan, Ege Denizi'ndeki karasularını fiilen 12 mile çıkardı

0Eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Ümit Yalım, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun 'Müsade etmeyiz' açıklamasına rağmen Yunanistan’ın, Ege’deki karasularını fiilen 12 mile çıkardığını bildirdi.

26 Ekim 2018 Cuma 12:52

Eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Ümit Yalım, Dışişleri Bakanlığı tarafından 23 Ekim günü yapılan açıklamada, “İki ülkenin karşılıklı kıyılarının bulunduğu Ege’de ikili mutabakatın olmadığı adımlara müsamaha göstermemiz mümkün değildir. Yüce Meclisimizin 8 Haziran 1995 tarihli bildirisi bu bağlamda siyasi ikazı havi olup, geçerliliğini bugün de korumaktadır. Konuya ilişkin görüş ve uyarılarımız, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir” dendiğini hatırlatarak, bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

6 ADA 1 KAYADA İŞGAL

Anadolu Ajansı Editör Masası’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarını da eleştiren Yalım, “Çavuşoğlu, ‘Böyle bir karara (12 Mil kararını kastediyor) müsaade etmeyeceğimizi en iyi Yunanistan bilir’ diye konuştu. Mevlüt Çavuşoğlu ve sözcüsü, milletimizin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. TBMM’nin 08 Haziran 1995 tarihli bildirisine göre Yunanistan’ın Ege Denizi’nde karasularını 12 mile çıkarması savaş nedenidir. Yunanistan, Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde Ege Denizi’nde burnumuzun dibindeki adaları işgal ederek hem topraklarını genişletti hem de karasularını 12 mile çıkardı. Yunanistan egemenliğinde olan adaların 6 millik karasularına, işgal ettiği 18 Türk adasının ve 1 Türk kayalığının 6 millik karasularını da kattı ve böylece karasularını 6 milden 12 mile çıkardı” dedi.


 

BM’YE BAŞVURULMADI

Yalım, Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 18 Türk adasının ve 1 Türk kayalığının Yunan askerine alenen teslim edilmek suretiyle Türk karasularının 3 mile düşürüldüğünü savundu. Yalım bu konuda şu örnekleri verdi:
ÖRNEK 1: Binali Yıldırım, 20 Temmuz 2015’te, Türk karasuları içinde bulunan, kıyılarımıza 3 mil mesafedeki İzmir Koyun Adası’na pasaportla girdi.

ÖRNEK 2: 13 Nisan 2013’te, Aydın Bulamaç Adası bölgesinde göçmen kaçakçılığı yaptığı iddia edilen Türk vatandaşı A.K.Yunan Sahil Güvenlik botları tarafından yakalandı ve Yunan mahkemesi tarafından yargılanarak Eylül 2013’te 50 yıl hapis ve 115 bin avro para cezasına çarptırıldı. Bulamaç Adası 6 millik Türk karasuları içindedir.

ÖRNEK 3: Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis ve Hollanda Göçmen Bakanı Klaas Dijkhoff, Yunan Savunma Bakanı Kammenos ile birlikte 08 Aralık 2015’te, Aydın Bulamaç Adası’na geldiler. Türk karasuları içinde bulunan ve Türkiye’ye ait olan Bulamaç Adası’nda işgalci Yunan askerleri ile birlikte gösteri yaptılar.

ÖRNEK 4: Bodrum Turgutreis Çatalada yakınlarında Türk karasularında balık avlayan vatandaşlarımızın teknesine, 28 Mayıs 2014’te Yunan Sahil Güvenlik Botundan uçaksavar makinalı tüfeği ile ateş açıldı. Teknedeki dört vatandaşımız İstanköy Adası’na zorla götürülerek tutuklandı. İki hafta sonra 3 vatandaşımız serbest bırakıldı ancak tekne kaptanı Kaan Camuzoğlu, Pire Koridalos Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevinde tam 13 ay mahkemeye çıkarılmadan bekletilen Camuzoğlu, ölmek üzereyken mahkemeye çıkarılarak tahliye edildi. Camuzoğlu Türkiye’ye döndükten sonra İzmir’deki hastanede hayatını kaybetti.

ÖRNEK 5: Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos 07 Mart 2017’de, Yunan Başbakanı Çipras da 06 Ocak 2018’de Muğla Keçi Adası’na gelerek işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Muğla Keçi Adası, Bodrum sahiline 4 mil mesafede olup 6 millik Türk karasuları içinde bulunuyor. Muğla bölgesindeki T.C. Sahil Güvenlik botları ve balıkçılarımız 3 milin ötesine geçemiyor. Geçmeleri halinde Yunan Sahil Güvenlik botları tarafından botlarımıza ve balıkçı teknelerine uyarı ateşi açılıyor.

ÖRNEK 6: Erdoğan ve AKP Hükümetleri, Yunan Resmi Gazetesi ve Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde 2014’te yayımlanan haritalara 4 yıldır itiraz etmedi. Haritalarda 18 Türk adası, Yunanistan Devlet sınırları içinde gösteriliyor. Birleşmiş Milletlere (BM) itiraz başvurusu yapılmadı, Yunanistan ve AB’ye nota verilmedi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ