ABD gemisi yardıma gitmemiş!..

Libya’dan İtalya’ya giden göçmen teknesinin battığı ve 76 kişinin hayatını kaybettiği kaza ile ilgili soruşturmada skandal bir gerçek ortaya çıktı. Göçmen teknesinin yardım sinyali gönderdiği ABD Donanmasına ait bir geminin yardıma gitmediği belirtiliyor.

09 Kasım 2018 Cuma 14:49

ABD Başkanı Trump, göreve geldiği andan itibaren göçmenler konusundaki tavrı ile birçok defa eleştirilerin hedefi olmuştu. Seçim kampanyası döneminde Meksika sınırına duvar örme sözü veren Trump, son dönemde ise göçmenlere karşı sınıra asker yığması nedeni ile eleştiriliyordu.İtalya’da bir göçmen teknesi kazası ile ilgili yürütülen soruşturmada ortaya çıkan skandal, Trump’ın göçmen karşıtı politikasının en uç örneği olabilir.Libya’dan İtalya’ya doğru giden ve çoğunluğunu Libyalı kaçak göçmenlerin oluşturduğu 117 kişinin bulunduğu tekne Sicilya açıklarında batmıştı.

Geçtiğimiz haziran ayında meydana gelen olayda 76 kaçak göçmen hayatını kaybederken, 42 kişi ise İtalyan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılmıştı.İtalya adli makamlarının olay ile ilgili başlattığı soruşturmada büyük bir skandal ortaya çıktı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, tekne batmadan önce çevrede bulunan bir ABD gemisine yardım sinyali gönderildi. USS Trenton adlı ABD Donanmasına ait gemi ise yardım sinyaline yanıt vermedi. Görgü tanıkları, gemi su almaya başlarken yardım sinyalinin gönderildiğini ancak bir yanıt alınamadığını belirtti. USS Trenton adlı gemi, içinde 117 kaçak göçmenin bulunduğu gemiye battıktan sonra müdahale etti.

“BİZ YAKLAŞTIKÇA YÖN DEĞİŞTİRDİKLER”

İfade veren bir görgü tanığı olay ile ilgili “Gemiyi gördük, çok uzakta değildi”. Amerikan bayrağını gördük. Hepimiz hala gemideyken bizi kurtarmışlarsa, 76 kişi ölmeyecekti” dedi. Bir başka görgü tanığı ise, gemi su almaya başladıktan sonra bir saat boyunca ABD gemisinin dikkatini çekmeye çalıştıklarını ancak, gemiye yaklaştıkça ABD’lilerin yön değiştirdiğini söyledi.ABD Donanması ise konu ile ilgili iddiaları reddettiğini açıkladı.
 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ