Kırgızistan'daki Amerikan üssü kapanıyor

ABD, Kırgızistan Manas Uluslararası Havalimanı'ndaki askeri üssü boşaltıyor.

06 Mart 2014 Perşembe 14:55Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ABD'nin Transit Sevkiyat Merkezi'nin Manas Uluslararası Havalimanı'ndaki faaliyeti ile ilgili olarak Kırgız ve ABD hükümetleri arasında 22 Haziran 2009'da Bişkek'te imzalanan işbirliği anlaşmasının feshedilmesini öngören anlaşmayı onaylamıştı.

Onayın ardından üste bugün itibariyle tüm hizmet birimlerinin kapandığı bildirildi.

ABD'nin Transit Sevkiyat Merkezi'nden yapılan açıklamada, 2011-2014 arasında üssün faaliyetlerini oluşturan havada yakıt ikmali, personel ve kargo transferleri ve işbirliğinin güçlendirilmesi ile ilgili birimlerin bugün itibariyle hizmet vermediği belirtildi.

Merkezin Müdürü Albay John Millard, üssün boşaltmasıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan'a 26 ülkeden asker transfer ettiklerini anımsatarak, "28 Şubat tarihi itibariyle asker transfer işlemlerinin durdurulduğunu" söyledi.

Millard, havaalanı yanında geniş bir arazide yer alan merkezin içindeki sosyal tesislerin ve lojmanların Kırgızistan'a teslim edileceğini belirterek, merkezin bu yılın 11 Temmuz tarihinde kapanmış olacağını kaydetti.

ABD'nin askeri hava üssünde iki kargo uçağı kaldı. Merkezdeki personel ise sökme ve temizlik işlerini yürütüyor.

Yılda 60 milyon dolar kira ödeyen ve bir o kadar da harcama yapan ABD'nin askeri hava üssünün kirasını uzatmayan ve bu yılın 11 Temmuz tarihine kadar üssün boşaltılması talebini ABD'ye nota ile bildiren Kırgızistan hükümeti, üsten elde ettiği kira parasının kesilmesiyle bütçede doğabilecek mali açığını Manas Uluslararası Havaalanı'nı uluslararası yük taşımacılığında aktararak kapatma planı yapıyor.

ABD'li askerlerin Bişkek'ten tamamen ayrılmasıyla merkezde çalışan 700 kadar Kırgız işçi de işsiz kalacak.

ABD'deki 11 Eylül saldırısından sonra başkent Bişkek'e 25 kilometre mesafede kurulan askeri hava üssü, sadece 1,5 saat mesafede bulunan Afganistan'daki operasyonları için lojistik, askeri, yakıt ve kargo işlerinde kullanılıyordu.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ