Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında işbirliği

Türkiye ve Balkan ülkeleri, polis eğitimlerini iyileştirmek için çok uluslu bir örgüt oluşturmada ciddi rol oynadı.

17 Mart 2014 Pazartesi 15:57

Uluslararası Polis Akademileri Birliği (INTERPA), 2011 yılında 22 ülkeden 24 polis akademisinin katılımıyla kuruldu. Kurucu üyeler arasında Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Romanya ve Sırbistan bulunuyor. Bugün örgüt, bünyesinde 40 ülkeden 46 polis akademisini barındırıyor.

INTERPA'nın amacı, bilgi ve deneyimleri paylaşırken etik, savunma taktikleri, profesyonel silah kullanımı, halkla ilişkiler, liderlik ve organize suçlarla mücadele de dâhil olmak üzere polis eğitimindeki yaygın sorunları tespit etmek.

Ayrıca örgüt, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ilkelerine uluslararası seviyede uyulmasını sağlamak için polis memurlarının davranışlarını standardize etmede dünya çapında rol oynuyor.

Polis Akademisi Başkanlığı, "Böylelikle, ülkelerin suçla mücadele ederken toplumlarına en iyi şekilde hizmet sunabilmeleri sağlanmaktadır" ifadelerini içeren yazılı bir açıklamada bulundu SES Türkiye'ye.

Örgütün üçüncü yıllık konferansı, polis akademisi eğitim personelinin güçlendirilmesi temasıyla 4-8 Mayıs tarihlerinde Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yapılacak.

2012 yılında Antalya'da düzenlenen ilk toplantıda dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, INTERPA'dan söz ederken ''INTERPA, insanlığın huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla ortaya çıkan bir insanlık teşkilatıdır'' ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Şahin, sözlerine şöyle devam etmişti: "Yeryüzünde barışın, küresel barışın temini ve devamı, insanlığın topyekun ortak huzuru ve güvenliğinin yegane teminatı ve sigortası, ülkelerimizin iç güvenlik teşkilatları olan polisi ve jandarmasıdır. Amacı tamamen iyi niyetten ibarettir. Amacı tamamen yeryüzünde barışı ve huzuru bozmak isteyenlere karşı duruşun ifadesidir. INTERPA, verdiği ve vereceği eğitimler ile oluşturacağı ortak akıl ve ortak politikalarla insanlığın, dünyanın barışına atılmış bir imzadır."

Ayrıca Şahin, yeni suç çeşitlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte bunlara uygun suç azaltma yöntemlerini belirlemek ve bu anlamda küresel işbirliği oluşturmak için polis akademileri arasında bir ağ kurulmasının gerekli olduğunu dile getirmişti.

Kurucu üyeler arasında bulunan Kazakistan ve Kazakistan'ın Karagandı Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Mirlan Kyzylov, SES Türkiye'ye yaptığı açıklamada INTERPA üyesi olmanın polis eğitimlerini iyileştirdiğini ve diğer ülkeler için de uygulanacak bir model sunduğunu belirtti.

Rektör Yardımcısı Hasan Hüseyin Çevik yönetimindeki Polis Akademisi Başkanlığı heyeti, Mayıs 2012 tarihinde Karagandı Polis Akademisi'ni ziyaret etti. Türk ve Kazak polis akademileri, uluslararası işbirliğini geliştirmek amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı.

Öğretmen ve öğrenci değişimi gerçekleştirmeyi planlayan, polis akademileri arasında bilgi ve deneyim paylaşımını hedefleyen forumlar düzenleyen, araştırma ve geliştirme aşamasındaki en iyi uygulama ve deneyimleri paylaşan ve öğretim materyalleri ile eğitim sonuçları hakkında bilgi alışverişinde bulunan iki ülke, uluslararası forumlara da heyet gönderecek.

Kyzylov, INTERPA bünyesinde daha fazla işbirliği sağlama öncelikleri arasında eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi, teorik eğitim ve etkili eğitim-öğretim yöntemlerinin geliştirilmesi bulunduğunu söyledi.

Mostar'da bulunan Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumu, özellikle polis memurlarının eğitimi ve profesyonelleştirilmesiyle ilgileniyor.

Kurum, "Günümüzün küreselleşen dünyasında tüm ortak sorunların çözülebilmesi için uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Polis yapılarının çalışmasındaki iyi kalitenin önkoşulu, polis memurlarının suçla mücadele, insan kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığının yanı sıra siber suçlar, bilişim teknolojileri ve güvenliği, terörle mücadele, uluslararası suçlar, uyuşturucu kaçakçılığı ve sınır güvenliği gibi alanlardaki eğitim ve öğretimlerinin sürekli olarak geliştirilmesidir" ifadelerinin yer aldığı bir yazılı açıklamada bulunduSES Türkiye'ye.

Ayrıca kurum, yerel ve uluslararası teşkilatlarla anlamlı işbirliğine önem verdiğini de belirtti.

Ayrıca yine yazılı açıklamada "Kurumumuz, finansal olanakları çerçevesinde INTERPA faaliyetlerine katılmaktadır. Ancak, yakın gelecekte Bosna Hersek'teki ve dünyanın dört bir yanındaki güncel güvenlik sorunlarına odaklanan tatbikatlar, özel eğitimler, seminerler ve bilimsel konferanslar aracılığıyla diğer üye teşkilatlarıyla çok taraflı ilişkiler geliştirmeyi umuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Üsküp'teki Güvenlik Fakültesi ile INTERPA'ya dâhil olan Makedonya, çalışmalarını St. Kliment Ohridski-Bitola Üniversitesi himayesinde gerçekleştiriyor.

Üsküp FON Üniversitesi öğretim üyelerinden Vladimir Pivovarov, bu tür işbirliğinin eğitim programlarını geliştirmek amacıyla önemli bilgi ve "know-how" alışverişi sunduğu için oldukça önemli olduğunu söyledi.

Pivovarov, "Bu işbirliği sayesinde polis çalışmalarındaki verimliliği ve standartları yükseltiyoruz. Suçlular sınır tanımaz. Bu nedenle, polis teşkilatımız da sınırları aşmaya devam eden bu suçlarla mücadelede başarılı olmak için sınır tanımamalıdır" sözleriyle SES Türkiye'ye konuştu.

Pivovarov, polis teşkilatına iyi eğitimli polis akademisi öğrencileri kazandırmanın önemini vurguladı.

Pivovarov, "Her yıl, Makedonya'da adli polislik alanında 200 mezun veriyoruz. Mezunlarımızın hepsi, İçişleri Bakanlığı'nda işe girmek istiyor ancak bu kapasiteye sahip değiliz. Ayrıca, diğer eğitimsiz adayların polis memuru olarak işe alınmalarını görmek endişe verici bir durum. Bu nedenle polis akademisi mezunu gençlerimiz hayal kırıklığına uğruyorlar" dedi.

Uzmanlar, eğitime yönelik bilimsel bir yaklaşım kullanan etkin polis akademilerinin suçla mücadelede başarılı ve etkili olacağı görüşünü savunuyor. Bu akademilerin veri ve analizleri, genel polis çalışmalarını planlamak için yararlı olabilir ve stratejik bilgiler sunabilir.
 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ