'AÇLIKTAN ÇARIĞIMIZI YEDİK'

Türkiye'nin en yaşlı adamı olarak bilinen 129 yaşındaki Mehmet Esen, Birinci Dünya Savaşı'nda yiyecek bulamadıklarını, çarıkları yediklerini söyledi.

12 Nisan 2014 Cumartesi 14:30Siirt’in Eruh ilçesinde yaşayan ve Türkiye’nin en yaşlı adamı olarak da bilinen 129 yaşındaki Mehmet Esen, yıllara meydan okuyor. İlerleyen yaşına rağmen her türlü ihtiyacını kendi karşılayan asırlık çınar, 129 yıl boyunca yaşadığı anılarını anlattı. Birinci Dünya Savaşı’nda 3 ayrı cephede savaştığını dile getiren Esen, yaşanan kıtlık nedeniyle yiyecek ekmek bulamadıklarını ve giydikleri çarıkları yediklerini ifade etti.

HAMİDİYE ALAYLARI'NDA ASKERLİK YAPTI

Eruh'un Gedikkaşar Köyü’nde yaşayan Türkiye’nin en yaşlı adamı olarak da bilinen 129 yaşındaki Mehmet Esen, Türkiye’nin ilk özel Kürtçe televizyonu Dünya TV’de yayınlanan Sal Û Zeman programında yaşadığı ilginç hayat hikayesini anlattı. 6 çocuğu, sayısını bilmediği kadar da torunu olduğunu dile getiren Mehmet Esen, Hamidiye Alaylarında askerlik yaptığının da bilgisini verdi. Birinci Dünya Savaşı’nda 3 cephede savaştığını dile getiren Esen, dönemin şartlarını değinerek yiyecek ekmek bulamadıklarını söyledi. O dönemde askeri kıyafet dahi bulmada sıkıntı yaşadıklarını söyleyen asırlık çınar, öldürülen Rus askerinin kıyafetlerini giyerek donmaktan korunduklarını ifade etti. Esen, "Rus askerlerinin elbiselerini çıkarıp, onların elbiselerini giyerdik. Askerî kumandan Cafer Tayyar Paşa gelerek keşfe çıkacaklarını söyledi. Benim çarığım yoktu. Komutan çarığımın nerede olduğunu sordu. Ben de ateşin üzerinde kızarttım, sonra da yediğimi söyledim. Komutan çok duygulanıp gelip alnımdan öptü. Askeri kıyafet bulmada da çok sıkıntı yaşıyorduk. Yokluktan öldürülen Rus askerlerin kıyafetlerini giyiyorduk. Elbiselerin renklerini değiştirmek için üzerimize çamur sürüyorduk." dedi.

"TÜRK VE KÜRT İKİZ KARDEŞTİR"

Çözüm sürecine de değinen 129 yaşındaki asırlık çınar, Türk ve Kürtlerin bu coğrafyada yüzyıllarca kardeş gibi yaşadığını, ortak amaçlar uğruna mücadele verdiğini ifade etti. "Kürt ve Türk ikiz kardeştir" diyen Esen, bundan sonra da bu birlikteliğin devam etmesini diledi.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ