TÜRK KOMANDOLARI ABD'DE

TSK, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı 15 seçkin asker, ABD'deki özel birimler, Yeşil Bereliler, Rangerslar, Delta Force ve Nightstalkerslar ile birlikte askeri tatbikata katıldı.

30 Nisan 2014 Çarşamba 14:32

ABD Florida'daki Hulburt Hava Üssü'nde gerçekleştirilen Emerald Warrior-2014 Tatbikatı'nda TSK da yer aldı. ABD Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığı'nca icra edilen tatbikatta, özel operasyon birlikleri bulunuyor. Hava gücünün sahip olduğu yeteneklerin yer birlikleriyle birlikte kullanması, bu alandaki taktik ve tekniklerin denenmesi tatbikatın ana amacını oluşturuyor.
 

BİN LADİN TAKTİĞİ

Türk Özel Kuvvetleri, 2012'de de ABD'nin Colorado kentindeki Fort Carson Üssünde ortak bir askeri tatbikata katılmıştı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone bu tatbikat için " Bin Ladin operasyonunda uygulanan taktikleri Türkiye'ye önerdik" açıklaması yapmıştı.
 

TSK ile aynı tatbikata katılan ABD Kara Kuvvetleri'nin özel birlikleri arasında, Yeşil Bereliler, Rangerslar, Delta Force ve Nightstalkers bulunuyor. Yeşil Bereliler, 10 kişiden oluşan küçük gruplar halinde hareket ediyor. Savaşta düşman hatlarının gerisinde keşif görevi yapıyor ve belirlenmiş hedeflere saldırı düzenliyor.
 

Delta Force birimi ise terörle mücadele konusunda uzmanlaştı ve yüksek teknoloji ekipmanlarıyla çok çeşitli silahla donatıldı. Rangers'lar da gece çatışmaları konusunda uzman. 7 bin 500 kişilik Rangers'lar hafif topçu birliği olarak biliniyor. Bu birlik mensupları, orman, çöl ya da dağlık bölgelerde savaşıyor. Nightstalkerslar ise psikolojik savaş konusunda uzman olarak eğitiliyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ