JANDARMA'DAN ÖZEL'E SESSİZ PROTESTO

Jandarma'nın 175. Kuruluş Yıldönümü törenine, başta Jandarma Genel Komutanlığı'ndan Genelkurmay Başkanlığı'na geçen Orgeneral Necdet Özel olmak üzere protokole yönelik sessiz protesto damgasını vurdu. Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan, Necdet Özel'in gönderdiği mesajlar törene katılanlar tarafından alkışlanmadı.

16 Haziran 2014 Pazartesi 16:30
Jandarma Teşkilatı'nın 175. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara İncek'te bulunan Jandarma Komutanlığı'nın stadyumunda özel bir tören yapıldı. Törene, Jandarma Teşkilatı'ndan 30 yılını doldurmuş komutanlar da özel davetli olarak çağırıldı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törene protokolden sadece Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük'ün katılması dikkat çekti.
 
Krizli konular 10 ağustos sonrasına
 
Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçilere "Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini olumsuz etkileyebilecek krizli konuları 10 Ağustos sonrasına erteleyin" talimatı verdi. 10 Ağustos'ta ilk turu yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde geri sayım sürerken, AKP olası uluslararası gelişmeleri de dikkate almaya başladı. Aydınlık'ın ulaştığı bilgilere göre, Erdoğan'ın adaylığını zora sokacak ya da seçim sürecinde AKP hükümeti aleyhine olası gelişmelerin önüne geçilmesi için Dışişleri de harekete geçti.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel törene katılmayıp mesaj gönderdi. Mesajlar okunurken bir tek kişinin bile alkışlamaması dikkat çekti.
 
1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan gazi jandarmaların, jandarma komando birliklerinin, jandarma özel harekât taburlarının geçişi sırasında ise katılanların güçlü bir şekilde alkışlanması dikkat çekti.
 
JANDARMA'YA YAPILAN HAKSIZLIK
 
Törene, Genelkurmay Başkanı Özel'in katılmamasının büyük tepki çektiği öğrenildi. AKP'nin jandarmayı tasfiye olarak nitelenen uygulamaları neticesinde Özel'in gitmediği değerlendirmesi yapıldı. Jandarma'nın genel müdürlük haline getirilerek siyasi otoriteye bağlanması konusunu değerlendiren jandarma kaynakları, "Jandarma'nın askeri kolluk özelliği alınarak güvenlik açısından büyük zafiyet verilmesine neden olacak. Bu teşkilat; en fazla şehit ve gazi veren, Kurtuluş Savaşı'nda da büyük başarılar gösteren bir teşkilattır. Bu nedenle bu özel törene Genelkurmay Başkanı'nın katılmaması Jandarma'ya yapılmış bir haksızlıktır" değerlendirmesinde bulundu.
 
Kaynak: www.vatantakip.com


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ