Savarona'yı da Reza'ya vermişler!

17 Aralık Operasyonu'nun bir numaralı şüphelisi Reza Zarrab TOBB’un Kültür Bakanlığı’na hediye ettiği Savarona’yı zenginlere kiralıyor.

09 Temmuz 2014 Çarşamba 14:13
Mustafa Kemal'in yatı olarak bilinen Savarona'nın, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun bir numaralı ismi Reza Zarrab tarafından işletildiği iddia edildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 16 milyon TL’ye devralınan Savarona, müze yapılması şartıyla Kültür Bakanlığı’na devredildi. Ancak Savarona, Reza Zarrab’a ait Royal Denizcilik şirketi tarafından haftalık 350 bin Euro’ya zenginlere kiralanıyor.
 
TOBB’un geçtiğimiz ağustosta yapılan genel kurulunda Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, “milli değerlere sahip çıkmalıyız” gerekçesini göstererek Savarona’nın satın alınıp Bakanlığa hediye edilmesini önerdi. TOBB da aldığı yatı geçtiğimiz ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devretti. Bakanlık yatı müze olarak kullanmaya karar verdi.
 
Sözcü gazetesinden Bora Erdin'in haberine göre TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz Savarona’yı alıp Kültür Bakanlığı’na teslim ettiklerini kiraya verilmesinden haberdar olmadıklarını ifade etti.
 
Kopuz, “Medyada yer alan haberlerden sonra TOBB olarak rahatsız olduk. Savarona’yı tekrar Kültür Bakanlığı’na verdik. Bakanlık da Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılacağı bilgisini verdi. Yeniden kiraya verildiğinden haberim yok” diye konuştu.
 
Savarona İtalya’nın Sicilya’daki Licata Limanı’nın 10 kilometre açığında 3 gündür bekliyor.