ANADOLU'YA GELİŞİMİZİN 950. YILI KUTLANDI

Selçukluların, Anadolu’ya girişlerinin yıl dönümü Kars’ta bir dizi etkinlikle kutlandı.

18 Ağustos 2014 Pazartesi 15:26
Selçukluların Kars’tan Anadolu’ya girişlerinin 950. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında törenler düzenlendi. Anadolu’ya 16 Ağustos 1064 tarihinde Anı’dan giren Selçuklu Sultanı Sultan Alparslan’ın at binip kılıç kuşandığı alanda, kutlama programı düzenlendi. Valiliği’nin, Belediye, Kafkas Üniversitesi, Belediye, Harakani Vakfı, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve çeşitli kurum ile sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle ‘1064 Selçuklular’ın Kars’tan Anadolu’ya Girişlerinin 950’nci Yılı Etkinlikleri’yapıldı. 3 gün süren etkinlik kapsamında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Salonunda ‘1’inci Uluslararası Ani-Kars Sempozyumu’düzenlendi, Hasan Harakani Hazretleri türbesinin bulunduğu Evliya Camii Külliyesi’nde Fetih yemeği verildi dün de 15 bin isimsiz kahramanın şehit düştüğü Yahni Dağı’na anma tırmanışı ve Ani surları önünde Fetih kutlaması programları yapıldı.
 
Yahni’ye tırmanış
Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki, 2 bin 254 rakımdaki Yahni Dağı tırmanışına Vali Günay Özdemir, Belediye Başkanı MHP’li Murtaza Karaçanta, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sami Özcan, Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Özbey, İl Müftüsü Mehmet Genç, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve çok sayıda kişi katıldı.  Anadolu’nun manevi fethinde önemli rol oynayan Harakani Hazretlerin de Bizans ordusuna karşı verilen savaşta yaralanarak bir süre sonra şehit düştüğü Yahni Dağı’ndaki anma tırmanışından sonra kent merkezine 45 kilometre mesafedeki Anı Harabeleri’ne gidildi. 
 
Cirit gösterisi
Türk bayraklarıyla donatılan Ani surları önünde, Sultan Alparslan’ın at binip kılıç kuşandığı alandaki etkinliklerde Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ocaklı Köyü Yöresel Halk Oyunları ekipleri birer gösteri sundu. İl Müftüsü Mehmet Genç’in Fetih duası eşliğinde Ani Ören Yerinin Sultan Alparslan’ın giriş yaptığı Arslanlı kapıdan Trabzon Belediyesi Mehteran Takımı’nın girişi büyük alkış aldı. Yürüyüşle kutlama alanına gelen Mehteran takımı yaklaşık 30 dakika süren gösterini büyük Türk bayrağı altında gerçekleştirdi.  Cirit gösterisiyle son bulan kutlamaların ardından protokol üyeleri ve izleyiciler Anı Ören Yeri’ni gezdi.
 
Kaynak: Yeniçağ


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ