ÖZEL KUVVETLER ANKARA'DA EĞİTİM ALIYOR

Ankara'daki Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bulunan dikey rüzgar tüneli merkezinde dost ve müttefik ülkelerin askeri personeline eğitim verilmeye başlandı.

08 Eylül 2014 Pazartesi 14:47
Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Uluslararası Askerî Serbest Paraşüt Eğitim Merkezi 25 Ağustos 2014 tarihinde açıldı. 1'inci Dönem Uluslararası Askerî Serbest Paraşüt Kursu kapsamında Azerbaycan'dan bir, Türkmenistan'dan iki, Makedonya'dan bir, Bulgaristan'dan iki ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden üç olmak üzere beş ülkeden dokuz Misafir Askerî Personel ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden 22 personel olmak üzere toplam 31 personelin katılımıyla başladı.
 
ÖZEL KUVVETLER BU MERKEZDE EĞİTİM ALIYOR
 
Milli Savunma Bakanlığının projesi olan dikey rüzgar tünelinin Türk mühendisler tarafından yapılarak 31 Ekim 2008'de Özel Kuvvetler Komutanlığına teslim edildi. Dikey rüzgar tüneli ile uçaktan çıkıştan paraşüt açılana kadar olan serbest düşüş bölümünün yapay ortamda gerçekleştirilebiliyor.
 
MALİYET 2 DOLAR
 
Uçaktan yapılan atlayışta serbest düşüş süresi 30 saniye olmasına karşın dikey rüzgar tünelinde bir personel eğitim boyunca 60-90 dakika uçuş yapabiliyor. Daha önce 3 ile 5 yılda ortalama 150 atlayış yaparak kazandığı yeteneğe artık 6 hafta gibi kısa bir sürede ulaşabiliyor.
 
Uçuş maliyetleri karşılaştırıldığında ise, uçaktan yapılan 30 saniyelik atlayışın maliyeti ortalama 60 dolar iken tünelde aynı sürede yapılan eğitim maliyeti ortalama 2 dolar.
 
 
Kaynak: www.kokpit.aero


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ