AKADEMİ SANCAK ŞİRKETİ FAALİYETE GEÇTİ

Türkiye için yeni bir kavram olan Türkiye'nin ilk ve tek özel savunma ve askeri eğitim şirketi faaliyete geçti.

08 Ekim 2014 Çarşamba 13:15
Emekli askerlerden kurulan ve Genelkurmay Başkanlığı'nın da onayını alan özel şirket, komando harekatından özel harekata, hava indirme harekatından su altı taarruz harekatına kadar hemen bütün alanlarda yabancı ordulara danışmanlık ve eğitim hizmeti verecek.
 
EMEKLİ SUBAY VE ASTSUBAYLAR
 
'Geleceğinizi garanti altına alalım' sloganıyla yabancı ülke ordularına kara, hava ve deniz harekatları konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren ve emekli bir tuğgeneral tarafından kurulan şirket bünyesinde emekli subay ve astsubaylar faaliyet gösteriyor.
 
BİRÇOK ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR
 
Ankara merkezli 'Akademi Sancak' isimli şirket özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkeleriyle Türk cumhuriyetlerinde faaliyet gösteriyor.
Emekli askerlerden oluşan profesyonel eğitmenler talep eden ülkelerin ordularına “Komando ve özel harekat, gayri nizami harp, terörle mücadele, uçar birlik harekatı, hava indirme harekatı, tank ve zırhlı muharebe aracı eğitimi, yakın koruma eğitimi, hudut güvenliği, mayın, arama kurtarma, yüksek komuta ve stratejik planlama ve su altı savunma, su altı taarruz, deniz muharebe'' eğitimleri veriyor. 
 
TÜRKİYE'DE İLK VE TEK
Profesyonel askeri eğitim şirketi Türkiye'de kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanlıklardan da sertifikalı. Diğer bir deyişle kuvvetlerin dolaylı desteğini de almış durumda.
Dünyada ve özellikle de ABD'de Akademi Sancak isimli özel savunma şirketine benzer profesyonel askeri eğitim şirketlerinden çok sayıda var. Örneğin bir dönem Irak ve Afganistan'da faaliyet gösteren ve Irak'ta yaptığı işkence ve katliamların ortaya çıkmasından sonra adını 'Academi' olarak değiştiren 'Blackwater' şirketi bunlardan en bilineni. Bu tip şirketler zaman zaman devletler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak da destekleniyor ve devletlerin başka topraklardaki yürüttüğü ancak üstlenmek istemediği örtülü veya açık askeri operasyonlarda veya askeri eğitim faaliyetlerinde bu tip özel şirketler görevlendiriliyor.


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ