IŞİD’İN NSA’DAN KAÇIŞ TAKTİKLERİ

Sosyal medya sitelerini özellikle de Twitter’ı etkin kullanan IŞİD yerlerinin tespit edilmesini engellemek için yeni bir yola başvurdu.

21 Ekim 2014 Salı 06:45

Örgütün yayınladığı uyarı dokümanında militanlara ”mobil cihazlardaki yer bildirimleri kapatın, görsellerinizde yerini belli edecek işaret ve simgelere dikkat edin” deniliyor.

Irak Şam İslam devleti IŞİD’in en etkili propoganda araçlarından biri: Sosyal medya… IŞİD militanları başından bu yana Twitter’ı etkin kullandı. Hem haber duyurmak hem de örgüte militan kazandırmak için.. O mecra bir süredir kısıtlanıyor.

IŞİD başta Amerikan İstihbarat Servisi NSA olmak üzere dünya üzerindeki istihbarat servislerine yakalanmayı engellemek için bilgilendirme metni yayınladı. İngiliz Financial Times gazetesinin ele geçirdiği dokümanda militanların teşhisine neden olabilecek bilgiler konusunda uyarılar var. Arapça metinde ”güvenlik zaafiyetimiz,,düşmanın aramızdaki bazı kardeşlerimizi teşhis edebilmelerine yo laçtı.” denildi, uyarılar sıralandı.

Militanlara mobil cihazlarındaki yer bildirimi seçeneğini kapatmaları, tweet atarken isim belirtmekten kaçınmaları istendi. Tweetlerinde faaliyetler hakkında detay verilmemesi ve görsel kullanılırken yerlerini belli edecek işaretlere dikkat etmeleri… Örgütün bir diğer kaygısı da wireless ağlar ve internet hızını artırmak için kullanılan güçlendiriciler… Yabancı istihbarat servisleri bu ağlardan yayılan sinyalleri yakalayabiliyor ve kullanılan telefonlarla cihazları tespit edebiliyor. Bu da militanların yerlerinin deşifre olmasına yol açıyor. Online mesajlaşma servisi Whatsapp da IŞİD için başağrısı. Gerekçe Whatsapp’ın NS ve İngiliz Hükümet İletişim Merkezi tarafından kontrol edilebiliyor olması..

Russia Today’in haberine göre IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden birinde internet cafe işten bir yetkiliye göre bu uyarılar karşılığını bulmuş. İnternet kafe işletmecisi, "militanların çoğu artık sürekli online olmuyor, öldürdükleri kişilerin cansız bedenlerini ya da selfielerini yayınlamıyor” diyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ