KOALİSYON GÜÇLERİNİN YENİ IŞİD HAMLESİ

Uluslararası koalisyonun, güvenlik güçlerine destek vermek amacıyla aşiret mensuplarından "50 bin kişilik bir güç" oluşturacağı bildirildi.

02 Aralık 2014 Salı 17:36
Anbar İl Konseyi Başkanı Sabah Kerhut yaptığı açıklamada, uluslararası koalisyonun, "emniyet güçlerine destek veren aşiret güçlerinden Peşmergeye benzer bir yapı" oluşturacağını söyledi.
 
ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones'in dün akşam kendisini arayıp bu bilgiyi ilettiğini ifade eden Kerhut, 50 bin kişiden oluşacak bu gücün eğitim ve silahlandırılmasını uluslararası koalisyonun finanse edeceğini belirtti.
 
GÖREV IŞİD'İ TEMİZLEMEK
 
Kerhut, söz konusu gücün, Enbar'dan bir heyetin Washington'a yapacağı ziyaretin ardından oluşturulacağını kaydederek, "Bu güç, eğitim ve silahlandırma evrelerini tamamladıktan sonra Enbar'daki tüm bölgelerin IŞİD militanlarından temizlenme, vilayetin sınırlarını koruma görevlerini üstlenecek" dedi.
 
Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. ABD ve koalisyon güçleri de savaş uçaklarıyla Irak ordusu ve Peşmergeye destek veriyor.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ