ORTADOĞU VE I.Ş.İ.D GERÇEĞİ

Araştırmacı yazar Eylem Okumuş'un Ortadoğu'da yaşanan kanlı olayların perde arkasındaki gerçekleri anlattığı yeni kitabı Ortadoğu ve I.Ş.İ.D. Gerçeği Siyah Beyaz Yayınevi'nden çıktı. Peki kitapta yer alan bilinmeyen gerçekler neler?

13 Aralık 2014 Cumartesi 21:28

Bilindiği ve belgelendiği üzere El-Kaide'ye bağlı örgütler, Sovyet-Afgan savaşının en parlak döneminden bu yana, sayısız çatışmada ABD- NATO tarafından ''İstihbarat birimleri'' olarak kullanılmaktadır. Suriye'deki El Nusra ve IŞİD isyancıları, paramiliter güçlerin asker toplama ve eğitimini bizzat gözetim ve kontrolü altında tutan Batı askeri ittifakının piyonlarıdır.

20.yüzyılın başından bu yana petrol nedeniyle dünyanın en önemli yeniden paylaşım bölgesi niteliği taşıyan Ortadoğu’nun önemi, özellikle 2. Dünya savaşı sonrası iyice artmış ve başlı başına dünya gündeminin ilk sıralarını haklı olarak işgal eder olmuştur.

Bu çalışma, Ortadoğu arenasına bir nevi tarihsellik içinde giriş niteliği taşımaktadır. Altında petrol yatakları, üstünde onlarca uygarlık kalıntıları , dinsel motif ve derinlikleriyle demokrasi sözcüğünün çok ötesinde örgütlenmiş yarı feodal yarı kapitalist ve militarist devletler!

Her an yeni sınırlara yeni dengelere açık bir iklim. Vahşiliğin hüküm sürdüğü kaotik bir ortam.. Sanırım tam da Ortadoğu gerçeği bu. İşte bu kitap tarihsellik içinde bu ortama nasıl gelindiğini ve IŞİD’ in nasıl geliştiğini açıklama çalışmasıdır.

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ