Aselsan ve Jandarma arasında önemli imza

Jandarma Genel Komutanlığı ile Aselsan 153,9 milyon dolarlık anlaşma yaptı.

31 Aralık 2014 Çarşamba 12:24
Aselsan'dan Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı'yla 153,9 milyon dolarlık anlaşma yapıldığı bildirildi. 
 
Hayata geçirilecek Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) Projesi ile ilgili anlaşma 30 Aralık'ta iki taraf arasında imzalandı.
 
NELER YAPILACAK
 
Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu güvenliği haberleşme projesi olan ve kriptolu telsiz muhaberesinin yanı sıra araç takip sistemi, plâka tanıma sistemi, T.C. kimlik numarası ile şahıs sorgulama ve plâka numarası ile araç sorgulama uygulamalarına sahip olan Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) asayiş, Doğal afetlere ve toplumsal olaylara müdahalede ve askerî operasyonlarda, karar destek mekanizmalarını ileri teknoloji ile desteklemekte ve Jandarmanın etkinliğinin artmasına katkıda bulunacak.
 
İlk bölümünü altyapısı 2004 yılında tamamlanan sistemin 2016'da tam kapasiteyle hizmet vermesi planlanıyor.
 
JEMUS ile bilgiye istenilen yer, zaman ve formatta, kesintisiz, güvenilir ve emniyetli bir şekilde ulaşılırken karakollarından çıkarılan yaya ve motorlu devriyelerin birbirleriyle ve Karakol ve üst kademe ile ses ve veri haberleşmesine imkân sağlanıyor. Tüm görüşmeler millî kriptolu olarak yapılabilmekte.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ