JANDARMA CEZAEVİNDEN ÇEKİLİYOR

Yeni yasa tasarısına göre artık cezaevi güvenliği Adalet Bakanlığı’na devredilecek, kurumlardan jandarma çekilecek.

10 Ocak 2015 Cumartesi 16:50
TBMM Genel Kurulu’nda gelecek hafta kanunlaşması beklenen Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanun Tasarısı’na göre, cezaevlerini dış koruma görevi Jandarmadan alınacak. Dış koruma görevi, halen iç koruma görevini üstlenen Adalet Bakanlığı’na devredilecek. Devir süreci 5 yılda tamamlanacak. cezaevinde çıkan isyan, direniş, silahlı çatışmalara müdahale eden güvenlik görevlileri ile kolluk kuvvetlerinin kimlik bilgileri gizli tutulacak. Cezaevlerinde “güvenlik” amacıyla köpekler kullanılacak. Tasarıyla öngörülen bazı yeni düzenlemeler şöyle:
 
İnfaz korumada polisler için ek kadro
Polis memurları Adalet Bakanlığı’nca infaz ve koruma memuru kadrolarına atanabilecek. Kanunla Adalet Bakanlığı’na 29 bin 261 yeni kadro verilecek. Bakanlık, bu kadroların 4 binine açıktan veya naklen atama yapabilecek. Cezaevlerine atanacak müdür yardımcıları ile infaz ve iyileştirme uzman yardımcılıklarına yazılı sınav ve mülakatla atama yapılacak.
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde İç Güvenlik Daire Başkanlığı ile Dış Güvenlik Daire Başkanlığı kurulacak.
Mahkemelerce yasaklanan veya suç örgütlerini temsil eden yayın, afiş, pankart, resim, sembol, işaret, doküman ve benzeri malzemeler ile örgütsel haberleşme araçlarını ceza infaz kurumuna sokan, bulunduran veya kullananlara 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.
 
Görüşmeler kaydedilecek
Kurumların güvenlik hizmetlerinde kullanılacak silah, mühimmat, teçhizat, diğer araç ve gereçler ile güvenlik amacıyla kullanılacak köpekleri Adalet Bakanlığı temin edecek.
Hükümlülerin ziyaretçileri ile görüşmelerinin içeriği kaydedilebilecek.
Dış güvenlik görevlileri, iç güvenlik görevlilerinin yetersiz kaldığı, doğal afet, yangın, isyan, firar, firara teşebbüs, kurumlarda asayiş ve düzeni önemli ölçüde bozan yaygın direniş ve şiddet hareketleri, silahlı çatışma veya benzeri ciddi tehlike yaratan hallerde iç güvenliği sağlayacak.
 
jandarma cezaevi


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ