Sınırda inanılmaz olay

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli sınır olaylarına ilişkin bilgilere yer verildi.

10 Aralık 2013 Salı 15:29

Buna göre, 8 Aralık'ta gece saat 22.40 sıralarında Suriye sınırı 2'nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Hacıpaşa Hudut Karakol sorumluluk sahasında, Suriye tarafından 10 kişinin, Asi Nehri üzerinden bidonlar geçirerek, üç adet kamyona yükleme yaptığı tespit edildi. Askerlerin 'Dur' ihtarına karşılık şüphelilerin ikaza uymaması üzerine havaya uyarı amaçlı ateş açıldığı, kaçakçıların da karşı ateş açtıkları bildirildi.

Hudut birliklerinin ateşe karşılık vermesi üzerine, kaçakçılar Asi Nehri içerisinde bulunan 60 adet mazot bidonunu imha ederek, Suriye istikametine doğru bölgeden uzaklaştığı ve kaçakçılık girişiminin engellendiği kaydedildi.

Aynı gün saat 16.00'da ise Suriye sınırı 2'nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Şehit Çavuş M.Özeker Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, 120-130 araç ve 500-550 kişinin kaçakçılık yapmak maksadıyla hududa doğru yaklaştığı belirlendi. Kaçakçılara 'Dur' ikazında bulunulmasına rağmen ikazlara uyulmaması üzerine uyarı amaçlı havaya ateş açıldığı ve kaçakçıların tel engeline 20 metre kala durdurulduğu bildirildi. Ancak, bu kişilerin bölgeden ayrılmadıkları ve hududun değişik kesimlerine yayılarak 9-10 noktada kaçakçılık girişimine devam ettikleri tespit edildi. Hudut birliklerinin kaçakçıları bölgeden uzaklaştırdığı ve kaçakçılık girişiminin engellendiği açıklandı.

Aynı gün saat 14.15'te ise Suriye sınırı 2'nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Kıyıgören Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, Mobil Yol Kontrol Unsuru'nun devriye faaliyeti esnasında, birinci derece kara askeri yasak bölgede, stabilize yolda şekil bozukluğunun tespit edilmesi üzerine yapılan detaylı incelemede, kaçakçılık için tesis edilen, içi zeytinyağı dolu 450 metre uzunluğunda bir boru hattı tespit edildi.

Söz konusu boru hattı, Altınözü Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile sökülerek olay yerinde imha edildi. Bölgede gözetleme ve devriye

faaliyetlerine devam edildiği bildirildi.

sınırda inanılmaz olay


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ