NATO'dan yeni özel birlik: Mızrak Ucu

NATO, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in politikalarına karşılık vermeye hazırlanıyor. İttifak, manevra gücü yüksek özel bir birlik oluşturmayı kararlaştırdı.

06 Şubat 2015 Cuma 16:47
"Mızrak ucu" olarak adlandırılan özel birliklerin Almanya'nın liderliğinde yapılandırılması öngörülüyor. Özel birlikler Ukrayna krizinden dolayı Baltık ülkeleri ve Polonya tarafından gündeme getirilmişti.
 
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, 2016'da hazır hale gelecek özel birliklerin önemli bir kısmını, karargâhı Almanya'nın Münster şehrinde bulunan Alman-Hollanda Kolordusu meydana getirecek.
 
Kara, hava ve deniz birliklerinden oluşacak yeni yapılanmada 30 bin askerin yer alması planlanıyor.
 
"Mızrak ucu" adı verilen oluşumda 5 bin ila 7 bin askerlik 'süper hızlı' adıyla özel bir tim de oluşturulacak. Bu ekip 2 ila 7 gün içinde operasyona hazır hale gelebilecek.
 
Özel birliklere lojistik ve komuta desteği sağlanması amacıyla Doğu Avrupa'da altı yeni daimi üs kurulması planlanıyor.
 
Ukrayna yönetimine silah sevkiyatı sağlanması konusunun da toplantıda ABD tarafından gündeme getirilmesi bekleniyor.
 
NATO, Rusya ile yaşanan Ukrayna krizinden dolayı olağanüstü önlemler alıyor. NATO üyesi 28 ülkenin liderleri, geçen eylül ayında bir dizi karar almış, bu kapsamda bütçede savunmaya ayrılan payın 10 yılda gayri safi milli hasılanın yüzde 2'sine ulaştırılması hedefi belirlenmişti.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ