TSK ONLARI DA EĞİTECEK

TBMM Dışişleri Komisyonu'nda, Katar devleti ile Türkiye arasında imzalanan askeri eğitim ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin konuşlandırılması anlaşması kabul edildi.

02 Mart 2015 Pazartesi 17:59
TBMM Dışişleri Komisyonu'nda, Katar devleti ile Türkiye arasında imzalanan askeri eğitim ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin konuşlandırılması anlaşması kabul edildi. CHP ise duruma tepki gösterdi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Osman Taney Korutürk, Mecliste basın toplantısı düzenledi. Dışişleri Komisyonu'nda Katar devleti ile Türkiye arasında imzalanan askeri eğitim ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin konuşlandırılması anlaşmasının geçtiğini dile getiren Korutürk, Ortadoğu'daki birçok ülke ile askeri eğitim ve işbirliği anlaşmalarının olduğuna dikkat çekti.
 
Katar'da Türk askerinin konuşlandırılmasının alışılmış bir durum olmadığını dile getiren Korutürk, normalde bir ülkeye asker gönderilmesinin tezkere ile olduğunu söyledi.
 
"Katar'da ne oldu da böyle bir karar alınıyor. İktidar temsilcilerine sorduk; yuvarlak laflar dışında cevap alamadık." diyen Korutürk, Türkiye'nin eğit-donat diye bir işe Amerika'nın katkısıyla girdiğini ifade etti. "Katar'a acaba eğitim birliği gönderip eğit donatı burda mı yapacaklar?" diye soran Korutürk, burada kimlere eğitim verileceğinin açıklanması gerektiğini kaydetti. "Terörist kapsamı üzerinde başka gruplara mı eğitim verilecek?" diye soran Korutürk, CHP ve MHP'nin muhalefetine rağmen komisyondan bu anlaşmanın geçtiğini söyledi.
 
Bu anlaşmanın İran ilişkilerine de yansıyacak bir durum olduğunu anlatan Korutürk, gelinen noktanın iktidarın maceracı dış politikasının sonucu olduğunu belirterek "İktidar yeni mecare mı aralıyor" sorusunun akıllara geldiğini ifade etti. Korutürk, bu anlaşmanın takipçisi olacaklarını vurguladı.
 
CHP'li Oktay Ekşi ise "Hangi ihtiyaçtan kaynaklandığına dair soru yönelttik. Tatmin edici hiçbir bilgi gelmedi. Hükümetin getirilen anlaşmada görülen niyetlerinden, farklı bir takım meseleler, bu anlaşmanın gerisinde var diye düşünenler sanıyorum haklılar." şeklinde konuştu.
tsk katar askeri eğitim


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ