Mermi Olup Yağdı...

Ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi sonrasında halkın üzerine hangi savaş helikopterleri ateş açtı çok merak ediliyor. Bunların arasında oldukça dikkat çekici olan Skorsky ve Kobra savaş helikopterleri de sadece bir kaçıdır. Amerika, Arjantin, Çin gibi birçok ülke de bulunan Skorsky savaş helikopteri özellikleri itibarıyla yüksek rütbeli komutanlar tarafından birliklere gitmek için kullanılmaktadır.

SKORSKY SAVAŞ HELİKOPTERİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELER?

ABD, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bahreyn, Brezilya, Bruney, Çin, Fas, Filipinler, Güney Kore, İsrail,Japonya, Kolombiya, Malezya, Meksika, Mısır, Suudi Arabistan, Tayland ve Türkiye tarafından kullanılıyor. Hizmete ilk defa ABD ordusunda 1978 yılında girdi.

Sikorsky UH-60 Kara Şahin, birçok görevde kullanılabiliyor. 11 tam teçhizatlı askeri veya 1.170 kg yükü taşıyabiliyor. Ayrıca halatla 4.050 kg yükü çekebilir. Kara Şahinler yangın söndürme, kurtarma ve ambulans olarak da kullanılabiliyor.
Maliyeti yaklaşık 5.9 milyon Amerikan doları. Maliyet bakımından piyasadaki en pahalı helikopterlerden bir tanesi.
Helikopterler temel olarak Sikorsky'nin Stratford, Connecticut'da bulunan tesislerinde üretiliyor. Ayrıca lisanslı olarak Güney Kore ve Japonya'da da üretiliyor.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR